Azərbaycanda televiziya reytinqləri ölçülməsində MARSA MMC tərəfindən yeni sistemi təqdim edildi
Azərbaycanda televiziya reytinqlərinin ölçülməsində 17 noyabr 2023-cü il tarixində MARSA MMC tərəfindən yeni sistemi təqdim edildi. MARSA şirkətinin Azərbaycanda rəsmi texnoloji və metodoloji tərəfdaşı beynəlxalq reyting ölçüm şirkəti olan Kantardır. Sistem ən müasir texlogiya sayılan PM7 cihazı üzərində qurulmuşdur.
2021-ci ildə MARSA şirkəti Azərbaycanda yeni TAM sisteminin quraşdırma prossesinə başlamışdır və bir il sonra yeni sistemin təqdimatı baş tutmuşdur.
Tədbirdə MARSA MMC-nin İcraçı Direktoru İradə Sultanova, Audiovizual Şuranın Sədri cənab İsmət Səttarov, TİAK-ın Baş direktoru Dursun Güləryüz, MARSA şirkətinin məsləhətçiləri olan PureXMedia şirkətinin təsisçilərindən Renata Uhlarikova, KANTAR MEDİA şirkətinin nümayəndəsi Yevgenia Molçina və MARSA MMC-nin Müştəri Xidmətləri üzrə meneceri Süriyyə Əlizadə çıxış etmişdilər.
Çıxışlar zaman media sahəsində gələcək innovasiyalar, beynəlxalq təcrübə, Azərbaycanın yeni ölçüm sisteminin qurulması prosesi və istifadə olunan texnoloji yeniliklər haqqında ətraflı məlumat verilmiş, və ilkin test məlumatları ictimaiyyətə təqdim olunmuşdur.
Azərbaycanda televiziya reytinqləri
Azərbaycan regionda ən son müasir texnologiyalar əsasında sıfırdan ölçmə aparan ilk ölkədir.
MARSA tərəfindən quraşdırılan panel 950 ev təsərrüfatından, 4000-ə yaxın insandan ibarətdir. Panel yalnız Bakını deyil, həmçinin Azərbaycanın 12 iqtisadi regionunu, 29 şəhərini və 200 yaxın kəndini də əhatə edir. Ümumilikdə sistemdə 17 yerli kanalın və 33 xarici kanallarının ölçümünü aparılır.

On November 17, 2023, MARSA LLC introduced a new television audience measurement system in Azerbaijan. The official technological and methodological partner of MARSA in Azerbaijan is Kantar, an international rating measurement company. The new system is built on the latest technology – PM7 device.
In 2021, the MARSA company started the installation process of new TAM system in Azerbaijan, and a year later the presentation of the system took place.
At the event, the Executive Director of MARSA LLC Irada Sultanova, Chairman of the Audiovisual Council Mr. Ismat Sattarov, TIAK General Director Dursun Guleryuz, Renata Uhlarikova, one of the founders of PureXMedia which is MARSA’s consultant company, Evgenia Molchina, representative of KANTAR MEDIA, and Client Service Manager of MARSA LLC Suriyya Alizade gave a speech.
During the speeches was given the detailed information about future innovations in the media, international experience, the process of establishing a new TAM system and the technological innovations used in Azerbaijan, also preliminary test data were presented to the public.
Azerbaijan is the first country in the region to measure from scratch based on the latest modern technologies
The panel of MARSA consists of 950 households and about 4000 people. The panel includes not only Baku, but also 12 economic regions of Azerbaijan, 29 cities and nearby 200 villages. In total, the system measures 17 local channels and 33 foreign channels.