2023-cü il avqustunun 28-30 tarixlərində, Mərakeşin Kasablanka şəhəri, PAMRO 2023 konfransına (Pan-African Media Research Organization) ev sahibliyi etdi. Bu toplantı, dünya media təşkilatlarından gələn lider ekspertləri, tədqiqatçıları və nümayəndələrini medianın tv auditoriyası inkişafını və ən son yeniliklərini müzakirə etmək məqsədi ilə bir araya gətirdi.
PAMRO 2023-ün ən maraqlı mövzularından biri Azərbaycanda TAM təqdim olunması oldu. Bu təşəbbüsün təqdimatını MARSA-nın icraçı direktoru İradə Sultanova və ‘PureXMedia’ qurucularından biri Renata Uhlarikova etdi. Təqdimat, layihənin həyata keçirilməsini və bu günədək əldə edilmiş nəticələri, həmçinin yeni ölçüm sisteminin bazar dəyişikliklərinə olan təsirini əhatə etdi.
Bu layihə Azərbaycan media sənayesinin və reklam bazarının inkişafında önəmli addımlardan biridir və gələcəkdə tv auditoriyası daha effektiv və sabit media üçün yeni perspektivlər açır.

The presentation of new TAM (Television Audience Measurement ) in Azerbaijan was presented at the PAMRO 2023 Conference in Casablanca, Morocco
From August 28 to 30, 2023, the city of Casablanca, Morocco, hosted the PAMRO 2023 conference (Pan-African Media Research Organization). This annual gathering brought together leading experts, researchers, and representatives from media organizations worldwide to discuss the latest developments and innovations in media analytics.
One of the highlights of PAMRO 2023 was the presentation of a groundbreaking project: the launch of the new TAM in Azerbaijan. This initiative was presented by Irada Sultanova, the Managing Director of MARSA, and Renata Uhlarikova, the co-founder of ‘PureXMedia.’ The presentation covered the project’s implementation and the results achieved to date, as well as the market changes that have occurred as a result of the new TAM system. This project represents a pivotal step in advancing the Azerbaijani media industry and advertising market, opening up new prospects for more effective and sustainable media advertising in the future.