Kantarın Azərbaycanda yeni Televiziya ölçüm sisteminin yaradılması ilə bağlı məktubu
2023-cü ilin yanvar ayından etibarən MARSA-nın ümummilli televiziya ölçüm sistemi məlumatları bazara təqdim etməyə başlayıb.
Kantarın Qlobal Kommersiya Direktoru Keld Nielsen bu xüsusi münasibətlə aşağıda təqdim olunan rəsmi məktub dərc etmişdir:
Kantar 62-dən çox ölkədə 22.000-dən çox müştərisi olan dünyanın aparıcı araşdırma, ölçüm və məlumat təqdim edən şirkətidir. Biz Azərbaycanda MARSA (Media Audience Research System in Azerbaijan) ilə texnoloji tərəfdaş olmağa, həmçinin 2023-cü il yanvarın 1-dən etibarən yeni yaradılmış Televiziya Tamaşaçılarının Ölçüm sisteminin istifadəyə verilməsindən çox məmnunuq.
MARSA peşəkar şəkildə Azərbaycanda 29 şəhər və 200-dən çox kənddə 950 ailədən ibarət ümumrespublika paneli yaradmışdır. Bu ev təsərrüfatları Kantarın yeni nəsil texnologiyası və panel iştirakçılarına daha asan istifadə təklif edən sensor ekranlı planşet olan People Meter 7 cihazı ilə təchiz edilib. People Meter 7 cihazlarında dəqiq və davamlı məlumatların əldə edilməsini təmin etmək üçün ən son məzmun aşkarlama texnologiyası Audio Matching i33-dən istifadə edilir. Azərbaycan yeni People Meter 7 texnologiyasından istifadə üçün infrastruktur quran ilk ölkələrdən biridir. MARSA televiziya auditoriyasının ölçülməsi sistemini ən yüksək keyfiyyətlə idarə edir və qlobal Kantar standartlarına cavab verir.
Kantar və MARSA arasında lisenziya tərəfdaşlığı ilə ən müasir ölçmə texnologiyasını, unikal panel idarəetmə və məlumatların emal sistemləri tətbiq edilmişdir, keyfiyyətə nəzarət və məlumat təhlükəsizliyi protokollarını qurulmuşdur, işçi heyətinə təlimlər keçirilmişdir. Həmçinin MARSA-nı beynəlxalq expertlərdən ibarət olan komanda daim dəstəkləyir.
Fürsətdən istifadə edərək, pandemiya və regiondakı geosiyasi vəziyyət kimi çətin dövrlərdə xidmətimizə inam və etibar göstərdikləri üçün Azərbaycandakı bütün müştərilərə təşəkkürümüzü bildirmək istərdik. Bundan əlavə, sizi əmin etmək istərdik ki, MARSA və Kantar komandaları hər gün düzgün reytinqləri emal edirlər və bazarın inkişafını təmin etmək üçün yeni xidmətlərin tam tətbiqi üzrə birgə çalışırlar.

Kantar’s letter regarding the establishment of the new TAM system in Azerbaijan
Global Commercial Director Keld Nielsen of Kantar publishes an official letter on this special occasion, which is presented below:
“Kantar is the world’s leading research, data, and insight group with over 22,000 clients in more than 62 countries. We are now pleased to be the technology partners in Azerbaijan as well with the launch of the TV Audience Measurement service set up by MARSA (Media Audience Research System in Azerbaijan) from 1st January 2023.
MARSA has professionally established a panel of 950 households in 29 cities and more than 200 villages in Azerbaijan, making it nationally representative. These homes are installed with Kantar’s next-generation People Meter 7, with a touch screen tablet offering an intuitive experience to panellists. The People Meter 7 employs the latest content detection technology Audio Matching i33 to ensure accurate and continuous data capture. Azerbaijan is one of the first markets to build the infrastructure for use of the new People Meter 7 technology. MARSA is operating the TV audience measurement system with the highest level of quality and is aligned with the global Kantar standards.
Through the licensing partnership between Kantar and MARSA, we have deployed the state of art metering technology, unrivalled panel management & data processing software systems, setup quality control & information security protocols, trained the staff, and have been supporting MARSA from an internationally acclaimed team of experts. We would also like to take this opportunity to thank all the clients in Azerbaijan for your trust in our service and compassion during the difficult times with force-major circumstances, like the pandemic and geopolitical situation in the region.
Moreover, we would like to assure you that our teams, at Marsa and Kantar, are committed to producing robust ratings daily and working towards unlocking the full value of the service to you while aspiring to grow with the market.