MARSA-nın icraçı direktoru: “Azərbaycanı nisbətən yüksək TV-yə baxan ölkələr siyahısına aid etmək olar” – MÜSAHİBƏ
MARSA MMC dünyanın aparıcı media araşdırma şirkətlərindən biri olan “Kantar”ın rəsmi texnologiya tərəfdaşıdır. MARSA şirkətinin icraçı direktoru İradə Sultanova “Report”az müsahibəsində şirkətin gördüyü işlərdən danışıb.
Həmin müsahibəni oxucularımıza təqdim edirik:
– 2023-cü ilin əvvəlindən sizin şirkət televiziya baxışını və azərbaycanda tv kanallarin reytinqləri ölçməyə başlayıb. Lakin, bildiyimiz qədəriylə Azərbaycanda televiziya ölçümləri 1998-ci ildən var. MARSA-nın digərlərindən fərqi nədir? Doğrudurmu, hazırda ölkədə televiziya auditoriyasını və TV baxışını ölçmək üçün dünyanın ən son texnologiyaları istifadə olunur? Ölkədə ölçüm aparılmasının səviyyəsini necə qiymətləndirərdiniz?
– Sualınız və media adından göstərdiyiniz marağa görə təşəkkürlər. Bəli, MARSA 2023-cü ilin yanvar ayından fəaliyyətə başlayıb və artıq üç aydır ki, televiziya ölçümü üzrə məlumatları bazara təqdim edir. Tam əminliklə qeyd edə bilərəm ki, biz Azərbaycanda bu günə olan ən son auditoriya ölçüm texnologiyasını istifadə edirik. Bundan başqa, Azərbaycan ilk və hələ ki yeganə ölkədir ki, ümumrespublika ölçümü aparan sistemi tam olaraq yeni tablet-meter PM7 cihazı üzərində qurulub. Bu gün PM7 cihazı dünyada televiziya ölçmələri üzrə lider olan, 70-dən çox ölkədə fəaliyyət göstərən Kantar Media-nın ən son nəsil avadanlığıdır. Hətta bu texnologiyaya yeni keçid edən ölkələrdən olan həmkarlarımız konsultasiya üçün bizə müraciət edirlər. Düşünürəm ki, bizi digər şirkətlərdən fərqləndirən ən əsas cəhətlərimizdən biri məhz budur. Biz həm ölçüm coğrafiyasını bütün Azərbaycana genişləndirdik, paneli 180-dən 950 ev təsərrüfatına böyüdüb və gücləndirdik, ən son texnologiyaları ölkəyə gətirdik, həm də ən əsası auditoriya ölçümü sahəsində Azərbaycanı beynəlxalq arenada innovativ ölkə kimi təmsil edirik. Azərbaycan və bizim layihə 2022-ci ildə auditoriya ölçümü sahəsində ən maraqlı və diqqət çəkən hadisə oldu. Bizim layihə haqqında Londonda keçirilən Kantarın Beynəlxalq Sammitində, Cənubi Afrikada keçirilən PAMRO konfransında və Fransada keçirilən ASI Beynəlxalq Konfransında çıxışlar oldu.
Bu gün MARSA insanlar böyük ekranda nəyi izləyirsə onun ölçməsini aparır. Bu həm 15 yerli kanal, həm türk və rus kanalları daxil olmaqla xarici kanallar, həm də TV-nin smart funksiyasında istifadə edərək, YouTube və müxtəlif media-platformalar da daxil olmaqla, baxılan istənilən kontentdir. İstifadə etdiyimiz texnologiyalar bizə istənilən növ TV siqnalının ölçümünü etməyə imkan verir – peyk, kabel, IPTV və ənənəvi yerüstü siqnal.
– Birinci kvartalda ölçüm nəticələri nə göstərdi? Ölkədə televiziya baxışı son iki ildə necə dəyişib? İnternetdə və sosial şəbəkələrdə bir sıra nəticələrin müzakirəsi aparılıb və hətta yekun rəylər bildirilib. Sizcə onlar nə dərəcədə düzgündür?
– İlk olaraq onu qeyd etmək istərdim ki, Azərbaycanda Media və TV sahəsində müştərilərə (abunəçilərimizə) təqdim etdiyimiz tv kanallarin reytinqləri düzgün “oxuya” və anlaya bilən, nəticələr çıxarıb və analiz edəcək çox az sayda insan var. Əfsuslar olsun ki, ölkədə tez-tez ictimai olaraq müzakirələr edən və ona uyğun yanlış nəticələrdən danışan, bu sahədə mütəxəssis olmayan insanlar da deyil. Adətən bu, bilinməyən mənbələrdən götürülən və kontekstdən çıxarılan fraqment məlumatlar əsasında sosial şəbəkə istifadəçiləri və blogerlər tərəfindən edilir. Reytinqlər, telebaxış və televiziya auditoriyasının seçimləri haqqında hər hansı bir yekun rəy əldə etmək üçün 2-3 Excel cədvəli və təməl riyazi biliklər kifayət etmir. Bu sahəyə aid olmayan insanların detallı analiz aparmağa imkanları məhduddur. Lakin bu çox dayaz düşüncədir və deyə bilərikmi həmin insanlar eyni qayda ilə xəstələrin kardioqrammalarını da şərh edə bilərlər.
Ona görə də, hesab edirəm ki, çox vacibdir ki, öz tərəfimizdən biz ilk kvartalın nəticələri haqqında sizi məlumatlandıraq. Terminologiya və metodologiya ilə sizi yormamaq üçün mən çətin proseslər haqqında daha sadə dildə danışacağam və “ortalama telebaxış” termindən istifadə edəcəyəm. Bu termin ev təsərrüfatında TV-nin qoşulu olduğu ortalama baxış vaxtının göstəricisidir.
Məlumdur ki, elə ailələr var ki, evdə TV-ni həftə ərzində yalnız bir neçə saat istifadə edir, lakin TV-nin hər gün səhərdən axşama qədər çalışdığı ev təsərrüfatları da var. Bu məlumatlar internet vasitəsiylə bizim serverlərə daxil olur və orda emal olunur. İlk 3 ayın nəticələrinə əsasən biz aşağıdakı məlumatları sizinlə bölüşə bilərik:
Azərbaycanda ortalama telebaxış ev təsərrüfatı üzrə 9,3 saat, ortalama individual üzrə isə 5 saat 10 dəqiqə təşkil edir. Bakı üzrə isə individual ortalama telebaxış 4 saat 39 dəqiqə təşkil edir. Burdan belə bir nəticəyə gəlmək olar ki, Bakıda insanlar TV-yə bölgələrlə müqayisədə daha az baxırlar.
TV-də izlənilən video kontentin 26% online video kontent təşkil edir, bura Youtube, Netflix, Apple TV, İVİ, Megogo kimi platformalar, həmçinin pirat kontenti olan saytlar daxildir. Əlbəttə deyə bilərik ki, bu Telebaxış sayılmır, lakin əksər hallarda, əsasən də Youtube-da izləyicilər Televiziya kanallarının kontentinə baxmağa üstünlük verirlər.
Ənənəvi telebaxışa gəldik də isə, qeyd edə bilərik ki, izləyicilərin 16% Türk, 2% Rus və 56% Yerli kanallara baxır.
– Sosial şəbəkələrdə insanlar yerli kanallara baxmadıqlarını, yalnız xarici kanallara baxdıqlarını qeyd edirlər. Bununla bağlı fikriniz maraqlıdır. Sizdə belə ailələr varmı?
– Təbii ki, belə ailələr var, lakin onlar azlıq təşkil edirlər. Hazırda onların sayı ölçümə qoşulan ümumi ailələrin cəmi 2% təşkil edir. Bir neçə həftə öncə biz bu məsələni televiziya kanalları və reklam agentlikləri ilə müzakirə etmişdik, və nəticə olaraq o ailələrin ümumi televiziya məlumatlarını tamamlamaq üçün paneldə saxlanılmasına qərar verilmişdi. Bəzi ölkələrdə bazar iştirakçılarının da istəyi ilə ölçümdə yalnız yerli kanallara baxan ailələri saxlayırlar, lakin biz və həmkarlarımız, ölkədə televiziya izlənilməsininin reallığını tam göstərmək üçün bu addımı atmadıq.
– Televiziyaya baxış vaxtını anladıq, bəs TV baxan insanların sayı neçədir?
– Öncədən demək istəyirəm ki, hər hansı bir dəqiq rəqəm demək mümkün deyil, çünki auditoriya və izləyicilər daim dəyişən bir göstəricidir. İnsanların TV baxışına bir çox amillər təsir edə bilər, bu həm hava şəraiti, sezonun dəyişməsi, həm bayramlar, həm də ölkədəki siyasi vəziyyət ola bilər. Ona görə də biz ortalama gün ərzində TV baxan insanların sayından danışacayıq. Son 3 ay ərzində ümumi olaraq televiziyaya 6 029 000 insan baxıb. Bununla belə 5 287 000 insan yerli kanallara, 3 438 000 insan türk kanallarına, 1 228 000 insan rus kanallarına, 5 000 000 insan isə digər online kontentə TV vasitəsiylə baxıb.
Gördüyünüz kimi, fərqli kateqoriyalar üzrə TV baxan insanların cəmi ümumi TV baxanlardan daha çoxdur. Bunun səbəbi isə insanları yalnız bir kanala və ya bir növ kontentə baxmamaqlarıdır. Bir izləyici həm yerli, həm türk kanalına baxa bilər, daha sonra isə Smart TV-də Youtube qoşub online kontentə də izləyə bilər. Buna görə də, analiz aparılarkən, yalnız insanların sayı deyil, onların izləmə vaxtları da nəzərə alınmalıdır.
– Yerli kanallar arasında bölgü necədir bəs? Top 10 hansı kanallar daxildir?
– Açığını desək, bizim müştərilər bu məlumatları bölüşmək istəmirlər, çünki onun mediada informasiya manipulyasiyası alətinə çevrilməsi və oxucularda yanlış təəssürat yaratması ehtimalı yüksəkdir. Misal üçün hər hansı bir xəbər kanalının reytinqini – 0,3% və şou proqramların çoxluq təşkil etdiyi 3% reytinq topladığı digər kanal. Kənardan baxıldığı zaman insanlarda belə bir fikir yaranır ki, xəbər kanalı 10 dəfə daha az baxılır və bu rəqəmlərə belə də məna veriləcək. Lakin bir az daha detallı analiz aparsaq görərik ki, xəbər kanalına 1 500 000 insan, şou kanalına isə 3 000 000 insan baxır, bu isə artıq 2 dəfə daha az deməkdir. Fərq isə ondadır ki, şou kanalının verilişləri və filmləri daha uzun olduğu üçün insanlara onlara daha uzun müddət baxırlar – təxmini 1,5 saat. Xəbər kanalının kontentindən asılı olaraq isə ona 15 dəqiqə baxırlar. Digər ölkələrin təcrübəsindən də görünür ki, xəbər kanallarının bu baxışı tam normaldır.
İnformativ manipulasiyanın digər bir misalını da vermək istərdim. Lider olan kanalların ortalama reytinqi 2-3% təşkil edir və dünya standartlarına görə bu kifayət qədər yüksək göstəricidir. Lakin, məlumatı və biliyi olmayan insan bunun yalnış təxmin edərək deyə bilər ki, əhalinin yalnız 3% kanalı izləyir, bu isə öz növbəsində düzgün deyil, çünki kanalın ortalama izləməsi 40% təşkil edə bilər.
Mən yuxarıda qeyd etdim ki, son üç ay ərzində televiziyaya hər gün 6 milyondan çox insan baxır. Yalnız bəziləri bunu fərqli analiz edib və şərh edə bilərlər ki, bu halda əhalinin 60% TV baxır, müvafiq olaraq 40% isə baxmır. Bu fikir mediaya da bu formatda təqdim oluna bilər və biz belə halları dəfələrlə müşahidə etmişik. Amma əslində diqqətdən kənarda qalan odur ki, bu göstərici orta gündəlik rəqəmdir, amma biz TV baxan insanların orta aylıq göstəricisini götürsək, bu rəqəm 95%-dən çox olacaqdır.
Buna görə də, belə bir razılaşma var ki, kanallar üzrə reytinqlər peşəkar icma daxilində qalsın və yalnız abunəçilər, proqram təminatından istifadə edən və məlumatları oxumaq, təhlil etmək və düzgün nəticə çıxarmaq üçün öncədən təlim keçirdiyimiz Müştərilərimiz üçün açıq olsun. Tezliklə www.marsa.az saytımızda ümumi hesabatları ictimaiyyətə təqdim etməyi planlaşdırırıq.
– Lakin hər hansı bir ümumi nəticə qeyd edə bilərik? Daha asan dildə desək, Azərbaycan izləyicisi nəyə baxır?
– Çox ümumi götürsək əgər, Azərbaycanı nisbətən yüksək TV-yə baxan ölkələr siyahısına aid etmək olar. Bir çox ölkələrdən fərqli olaraq, bizim tamaşaçımız yerli telekanallara üstünlük verməklə yanaşı, qonşu dövlətlərin, xüsusən də Türkiyənin telekanallarını izləmək və anlamaq imkanına malikdir. Eyni zamanda, ayrı-ayrı telekanalların ortalama gündəlik auditoriyası 600-700 min insandan başlayır və ən çox baxılan kanallarda 3,5 milyona çata bilir. Yəni deyə bilərik ki, tamaşaçı müxtəlif yerli və xarici telekanallardan öz zövqünə, marağına uyğun məzmun seçə bilir, amma bizim Azərbaycan kontentinə daha çox üstünlük verir.
Həmçinin, bizim izləyicilərə müxtəlif platformalara baxmaq üçün televizordan istifadə artıq adi hala çevrilib. Hələ ki, dinamikaya nəzarət etmək imkanımız yoxdur, lakin zaman keçdikcə bu rəqəmin artacağını düşünürük.
Beləliklə, deyə bilərik ki, Azərbaycan tamaşaçısının diqqəti cəlb etmək üçün yerli, xarici kanallar və müxtəlif platformalar arasında davamlı mübarizə gedir, çünki tamaşaçımıza həddən artıq müxtəlif məzmunlu kontent təqdim olunur. Eyni fikir kontent növlərinə də aiddir – demək olmaz ki, azərbaycanlı tamaşaçı hansısa konkret janra “köklənib”. Təbii ki, dünyanın hər yerində olduğu kimi, bizdə də əyləncə proqramlarına böyük tələbat var, lakin eyni insanlar maarifləndirici, idman həmçinin xəbər proqramlarına da baxırlar.
– Sonuncu sual – reytinqlər bizim telekanalların keyfiyyətinə necə təsir göstərəcək?
– Bizim əsas vəzifəmiz telekanalları dəqiq, keyfiyyətli və vaxtında auditoriya məlumatları ilə təmin etmək, proqram təminatının istifadəsi və auditoriya təhlili ilə bağlı təlimlər təşkil etməkdir. Həmçinin biz auditoriyanın ölçülməsi sahəsində yeniliklər və qlobal tendensiyalar haqqında, mütəmadi olaraq bazar və Azərbaycanda televiziyaya baxışla bağlı aktual məsələlər haqqında müzakirələr aparırıq.
Telekanalların məlumatları necə emal edəcəkləri, hansı strategiyanı seçəcəkləri və hansı vəsaitlə həyata keçirəcəkləri – bu, artıq bizim məsuliyyət sahəmiz deyil. Əlbəttə ki, məlumatları düzgün idarə edə bilən kanallar yüksək rəqabət mühitində üstünlük əldə edəcəklər.

MARSA Executive Director: Azerbaijan may be included in the list of countries with relatively high TV viewing – INTERVIEW
MARSA LLC is the official technology partner of Kantar, one of the world’s leading media research companies. Irada Sultanova, Managing Director of MARSA, spoke about the work of the company in an interview “Report”az.
We present this interview to our readers:
-Since the beginning of 2023, your company has started measuring the TV audience and ratings in Azerbaijan. But, as far as we know, TV viewing has been measured in Azerbaijan since 1998. What is the difference between MARSA and its predecessors? Is it true that today in Azerbaijan they use the latest technologies to measure television audience and television viewing? How would you rate the level of measurement in the country?
– Since January 2023, MARSA has started its activity and has been providing television measurement data to the market for the 3rd month. I can say with confidence that in Azerbaijan we use the most advanced technology in the world to measure the audience. Moreover, Azerbaijan is the first and so far the only country in the world that has introduced and started measuring audience and TV viewing throughout the country, using PM7 tablet meters. Today, the PM7 is the latest development from Kantar Media, the world’s leading measurement company operating in more than 70 countries. Already, colleagues from other countries who are just starting the transition to new PM7 technologies are turning to us for consultations. I think that this is one of the main differences between our company and its predecessors, we not only expanded the geography of measurements throughout Azerbaijan, increased and strengthened the panel from 180 to 950 households, introduced the latest technologies, but also presented the country in an innovative light in the international market in the field of audience measurements. Azerbaijan and our project has become one of the most interesting and visible in 2022 in the field of audience measurement. Our project was discussed at the International Kantara Summit in London, at the PAMRO conference in South Africa and at the ASI International Conference in France.
MARSA measures everything people watch on the big screen. These are 15 local TV channels, foreign TV channels, primarily Russian and Turkish ones, the use of TV smart functions, such as watching Youtube or other video platforms. The technology we use allows you to monitor TV viewing on any type of connection – whether satellite, cable, IPTV or traditional terrestrial.
– What did the results of measurements of the first quarter show? How has TV viewing changed in the country in recent years? There have already been heated discussions on some results on the Internet and social networks and certain conclusions have been drawn – how true are they?
– I want to note right away that in fact, in Azerbaijan, a very small number of people, even among workers in the media and TV industry, are able to “read” ratings, understand, draw conclusions and analyze data, access to which we provide to our clients (subscribers). Unfortunately, in our country we often encounter discussions and publicly drawn incorrect conclusions by people who do not have sufficient competence in the field of measurements. Usually, this is done on the basis of some fragmentary data that is taken out of context and unknown how it got to social network users, bloggers.
To draw a conclusion about ratings, TV viewing and preferences of the television audience, two or three excerpts from an Excel spreadsheet and basic knowledge of mathematics are definitely not enough. People who are not related to this area do not have the opportunity to delve into details, they judge superficially and can interpret patients’ cardiograms with the same success.
Therefore, I consider it important for us to inform in more detail about the results of the first quarter. In order not to delve into the terminology and measurement methodology, I will simply talk about the complex, and use the term “average TV viewing” – which means the average amount of time that the TV is turned on in the household.
It is clear that there are families in which TV is watched a couple of hours a week, but there are families where the TV is turned on every day in the early morning and turned off late at night. All this information is sent to our servers via the Internet and processed there. Based on the results of the first three months, we can share the following data: the average TV viewing per day in Azerbaijan is 9.3 hours per household, 5 hours 10 minutes per individual. Average TV viewing per day in Baku is 4 hours 39 minutes per individual. From this we can conclude that TV viewing in Baku is lower than in the regions.
Out of 100% of the time spent watching video content on TV, 26% is spent watching Internet content – Youtube, platforms like Netflix, AppleTV, IVI, Mega or pirated content. We can say that this time is not considered television viewing, but in most cases, on the same Youtube, viewers prefer to watch content created by TV channels.
As for traditional television viewing, 16% is given to Turkish TV channels, 2% to Russian, and 56% to local ones.
– And how do you comment on the fact that in the same social networks people say that they do not watch local TV, but only foreign ones. Do you have such families?
-Such families also exist, of course, but they are a minority. At the moment, their number is about 2% of 100% of families that are connected to the measurements. Just recently, we discussed this issue with representatives of TV channels and advertising agencies, and came to the conclusion that such families should remain in the studies for the sake of completeness. Although in some countries, if the market wishes, only those who watch local TV channels participate in the measurements, but we and our colleagues considered that it would be optimal to preserve the maximum reflection of the reality of television viewing in our country.
– Over time, it is clear, but what about the number of people constantly watching TV?
– I can answer that it is impossible to give an exact figure, since the audience or viewers are a constantly changing value, which is influenced by a lot of factors, ranging from weather, season and ending with holidays or the political situation in the country. Therefore, we will talk about the average daily audience. Over the past three months, an average of 6,029,000 people watched TV per day. At the same time, local TV channels – 5,287,000 people, Turkish – 3,438,000, Russian – 1,228,000, other platforms through TV – 5,000,000 people.
As you can see, the sum of individual looks is greater than the total look. This is so because we don’t have many people watching only one type of TV channel. People can watch a local channel, then Turkish, then Russian, and then turn on Youtube on smart TV. Therefore, it is important to take into account not only the number of people, but also the time they spend watching TV.
– And what is the balance between local TV channels, which channels are in the TOP-10?
– Frankly, our clients do not want to publicly share this information, as it is likely to become a tool for information manipulation in the media and create a false impression among readers. For example, let’s take the rating of a conditional news channel – 0.3% and the rating of a conditional TV channel with a predominance of show programs (conditionally – a show channel) – 3%. An outsider gets the impression that the news channel is watched 10 times less, and this information will be presented in this way. But in fact, upon detailed study, we see that the news channel is watched by 1.5 million people a day, and the show channel is twice as much – 3 million. The only difference is that the show channel is watched longer, due to long programs or films, on average one and a half hours, and the news channel is only 15 minutes. And that’s okay
Or, another example of manipulation, let’s say the leading TV channels have an average rating of 2-3 percent. This is a fairly high rating by all world standards, but an uninitiated person may assume that only 3% of the population watches this channel, while in fact 40% of the population watches it daily.
As I noted earlier, in the three months of 2023, over 6 million people watched television every day. Someone can interpret this in such a way that 60% of the population watches television, respectively, 40% of the population do not watch it, and so present it in the media, we have already observed such cases in the past. But what is actually overlooked is that this is an average daily figure, and if you take the average monthly percentage of people who watch TV, then it is over 95% of the population.
Therefore, there is such an agreement that the channel ratings remain within the professional community and are available only to subscribers, our clients, whom we preliminarily train in using the software and how to properly read data, analyze and draw conclusions. In the near future, we plan to publicly launch general reports on our website www.marsa.az
-However, what general conclusions can be drawn? Simply put, what is the Azerbaijani viewer watching?
– In a very general way, Azerbaijan can be classified as a country with relatively high TV viewing. Unlike many countries, our viewer has the opportunity to watch and understand the TV channels of neighboring countries, especially Turkey, while still largely preferring local television. The average daily audience of individual TV channels starts from a minimum of 600-700 thousand, and ends with 3.5 million for the leading TV channels. That is, we can say that the viewer chooses content according to his taste/interest from a variety of local and foreign TV channels, but our Azerbaijani content prevails.
Also, for our viewers, using a TV to watch streaming platforms is already a common thing. So far, we do not have the opportunity to monitor the dynamics, but we think this figure will grow over time.
Thus, we can say that there is a constant struggle between local, foreign TV channels and streaming platforms for the attention of the Azerbaijani viewer, because our viewer is provided with access to extremely diverse content. The same applies to the types of content – it cannot be said that the Azerbaijani viewer is “fixated” on any particular genre. Of course, the entertainment part, as elsewhere in the world, is in high demand here, but the same people watch cognitive and educational content, and sports, and information.
– The last question, how will the ratings affect the quality of our TV channels?
-Our job is to provide TV channels with accurate, high-quality and timely audience data, organize trainings on the use of software and audience analysis, provide information on innovations and global trends in the field of audience measurement, regularly interact with the market and discuss pressing issues regarding TV viewing in Azerbaijan.
And how the TV channels will manage the data, what strategy they will choose and with what funds they will implement it – this is no longer our area of ​​responsibility. Of course, those channels that manage data wisely will gain an advantage in the highly competitive environment in which they are located.