MARSA şirkətinin illik fəaliyyətinin yekunlarına həsr olunmuş media tədbiri keçirildi.
2023-cü il 11 oktyabr tarixində MARSA şirkətinin illik fəaliyyətinin yekunlarına həsr olunmuş media tədbiri keçirildi.
Tədbirin açılışını MARSA şirkətinin icraçı direktoru İradə Sultanova etdi və çıxışı zamanı bir çox önəmli məsələlərə toxundu. Qonaqları salamladıqdan sonra şirkətin bir illik fəaliyyəti zamanı əldə etdiyi yüksək nailiyyətlər və yeniliklər haqqında məlumat verdi. O qeyd etdi ki, 2023-cü ildə Azərbaycan Media bazarında çox sayda dəyişikliklər baş vermişdir və əsasən bütün bunlar inkişafyönümlü olmuşdur. Bu yeniliklərə səbəb olan əsas faktorlardan biri ölkəmizdə televiziya baxışını əks etdirən dəqiq və etibarlı ölçümlərin tətbiqi olmuşdur. Yeni sistemin tətbiqi telekanallarda inventarın iki qat çoxalmasına, TV-də reklam qiymətlərinin ortalama 50% artmasına, bütün TV siqnal növlərinin, İP TV və TV kontentini yayımlayan onlayn platformaları ölçmək imkanının olmasına gətirib çıxarmışdır.
Çıxış zamanı növbəti ilin planları haqqında da məlumatlar paylaşıldı. MARSA-nın texnologiyalarının köməkliyi ilə Azərbaycanda ənənəvi TV izləməsi ilə yanaşı, ertələnmiş və qonaq baxışının da ölçülməsinin mümkün olduğunu qeyd edildi. Qeyd olunan məlumatların bazara 2024-cü ildə təqdim olunması planlaşdırılır.
Tədbir zamanı MARSA şirkətinin Müştəri Xidmətləri Meneceri Süriyyə Həbibli və Araşdırma Meneceri Anar İbrahimov çıxış edərək şirkətin göstəriciləri, nəticələri və mütəmadi aparılan bazar araşdırmaları haqqında ətraflı məlumat verdilər. Qeyd olundu ki, 2023-cü ildə şirkət Radio Monitorinqini bazara təqdim etmişdir və hazırda Radio Reytinqlərinin ölçümü layihəsi üzərində işlədiklərini bildirmişlər.
Bundan əlavə olaraq, tədbir zamanı PureXMedianın xarici ekspertləri Renata Uhlarikova və Puşkar Kulkarni media ölçüm sahəsində beynəlxalq təcrübədən və Azərbaycan bazarı üçün maraqlı olacaq yeni qlobal ölçüm yenilikləri haqqında məlumat verdilər. Tədbirdə televiziya kanallarının, reklam agentliklərinin, radio stansiyalarının və böyük reklam verən şirkətlərin nümayəndələri iştirak etmişdirlər.

MARSA hosted a media event dedicated to showcasing the results of its annual activities.
On October 11, 2023, MARSA hosted a media event dedicated to showcasing the results of its annual activities.
Irada Sultanova, MARSA's executive director, opened the event and addressed key issues during her speech. Following a welcome to the guests, she highlighted the company's significant achievements and innovations over the past year.
One of the main factors driving these innovations was the introduction of precise and reliable measurements reflecting television viewing in our country. This new system resulted in a twofold increase in inventory on TV channels, an average 50% rise in TV advertising prices, and the capability to measure all types of TV signals, IPTV, and online platforms broadcasting TV content.
The speech also outlined plans for the upcoming year. With the help of MARSA's technologies, the measurement of Timeshift and guest viewing, in addition to traditional TV viewing in Azerbaijan, will be possible.
During the event, MARSA's Clients Service Manager, Suriyya Habibli, and Research Manager, Anar Ibrahimov, provided detailed information about the company's indicators, results, and ongoing market research.
In 2023, MARSA introduced Radio Monitoring to the market, and they are currently working on a project to measure Radio Ratings.
Additionally, foreign experts from PureXMedia, Renata Uhlarikova, and Pushkar Kulkarni, provided information on international experience in the field of media measurement and new global measurement innovations that will be interesting for the Azerbaijani market.
Representatives of television channels, advertising agencies, radio stations, and large advertising companies took part in the event.